Vánoční přání a zamyšlení

středa 24. prosinec 2008 14:05

Vážené čtenářky a čtenáři a kolegové blogeři,  přeji Vám ze srdce co nejpohodovější prožití vánočních svátků, co nejméně shonu a co nejvíce radosti. Nezapomínejte, že práce pro kapitalisty  je jednou z nejčastějších příčin smrti!

http://www.radiohalo.cz/download.php?id=225 Smrtelný pracovní úraz se stal nedávno např. na železniční stavbě u nádraží Českých drah ve Svojšíně na Tachovsku. Při práci přejel pětadvacetiletý bagrista svým strojem pětapadesátiletého dělníka, oba byli cizinci,  řekla policejní mluvčí Martina Kohoutová. Muž utrpěl natolik závažná zranění, že i přes rychlý příjezd sanitky a vrtulníku záchranné služby na místě zemřel.

Asi nejde o náhodu. Migranty v ČR totiž  častěji než většinovou populaci trápí psychické poruchy a problémy se zažívacím ústrojím. Souvisí to s nároky na přizpůsobení novým životním podmínkám. Častěji trpí infekcemi jako tuberkulóza, HIV/AIDS a pohlavní nemoci, vyšší je u nich i výskyt pracovních úrazů, řekla Helena Hnilicová z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, která je manažerkou české části evropského projektu zaměřeného na zdraví a zdravotní péči pro migranty a menšiny. 

Migranti tvoří čtyři procenta obyvatel, ale 17 procent případů TBC, 20 procent případů HIV/AIDS a 32 procent případů syfilis je zjištěno právě u nich. Pro cizince bývá problém najít si lékaře, problém mají s komunikací, neznají své nároky. Nemají informace o tom, jak čerpat zdravotní péči. 
 

"Migranti utrpí při práci úraz třikrát častěji než Češi, přitom jsou v průměru kratší dobu v pracovní neschopnosti. Lze se domnívat, že zdravotní péče není tak kvalitní a rozsáhlá, jak by měla být," uvedla Hnilicová. Možná bychom se nad tím mohli právě o vánocích zamyslet a hledat společně řešení.

AUDIO ZDE:
http://www.radiohalo.cz/download.php?id=225

Milan Rokytka

Milan Rokytka

Milan Rokytka

Svoboda slova je nedělitelná! Takové krédo prosazuji v Radiu Haló Futura (RHF), prvním politickém rádiu v České republice.

Psát a mluvit se může o všem, neexistuje nelegitimní otázka.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora