Zajímavá žena

neděle 30. listopad 2008 15:16

Frances Curranová, kandidátka socialistů v Glasgow-východ, slíbila, že zahájí křížové tažení proti hrabivým politikům, kteří plundrují veřejné peníze ke svému obohacení.

"Získat v těchto dnech křeslo v parlamentu je jako vyhrát v loterii," říká. "Poslancům je vypláceno čtvrt miliónu liber (ročně). Nejvíce z toho mohou shrábnout v platbách za náhradní ubytování a za výdaje na cestování první třídou. Mnozí si uvádějí na výplatní listině své příbuzné, čímž zvednou příjem svých domácností do oblak."

Podle tiskových zpráv poslední poslanec za Glasgow - východ vyplatil své manželce a dceři půl miliónu liber za práci z domova.

Poslanec pracující za dělnickou mzdu

Jako poslankyně Skotského parlamentu za minulé volební období Frances odmítla marnotratný životní styl a zůstala v kontaktu s obyčejnými lidmi.

Věnovala desítky tisíc liber – polovinu svého celkového příjmu – socialistickému hnutí. Zveřejnila každou penci svých výdajů.

„Žila jsem jako zaměstnanci Skotského parlamentu, za dělnickou mzdu, jako moji kolegové ze Skotské socialistické strany,“ říká Frances socialistickému zpravodaji. „Pokud budu zvolena za Glasgow East, udělám přesně totéž znovu. Věřím ve zlepšení života pro celý East End – a ne jen pro pár vyvolených, kteří se zvolili“.

Po 30 létech v socialistické politice nemá Frances Curranová žádné bohatství. Nevlastní dům, žije v nejvyšším patře družstevního nájemního domu. Nemá vůz, drahý nábytek, peníze ukryté na osobním bankovním účtu.

Nemusíte souhlasit se vším, co Curran říká. Ale dokonce její odpůrci uznávají, že je jednou z onoho vzácného druhu politiků, které nikdy nezkazila pompéznost, bohatství a sláva.

Celoživotní boj za socializmus

Frances vyrůstala na glasgowském sídlišti Barlanark.

Ještě jí nebylo dvacet, když se v glasgovské čtvrti Easterhouse připojila k mladým socialistům Labour Party, aby bojovala proti nově zvolené vládě premiérky Thatcherové.

V Labour Party dosáhla na nejvyšší pozici – dostala se do Národního výkonného výboru, kde pracovala spolu s Tony Bennem a dalšími legendami Staré Labour.

Stala se klíčovou organizátorkou vůbec první demonstrace proti Poll Tax (»daň z hlavy«; kdo chtěl volit, musel odvést daně v určité výši) v roce 1989. Rozešla se s Labour Party, protože strana selhala v boji proti Thatcherové a Poll Tax, a později se stala zakladatelkou Skotské socialistické strany. V roce 2003 se stala poslankyní za edinburghskou čtvrť Holyrood – a přijímala pouhou polovinu svého platu a žila za mzdu obyčejných pracujících. Stála v čele předkladatelů Zákona o bezplatné stravě na školách, který prosazoval bezplatné zdravé stravování pro všechny školní děti.  Kolik takových socialistek máme v ČR?  Petru Buzkovou?

Milan Rokytka

Milan Rokytka

Milan Rokytka

Svoboda slova je nedělitelná! Takové krédo prosazuji v Radiu Haló Futura (RHF), prvním politickém rádiu v České republice.

Psát a mluvit se může o všem, neexistuje nelegitimní otázka.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora