Australský pes, afghánská válka a český poplatník

neděle 9. listopad 2008 17:05

Do konce tohoto měsíce převezme česká armáda od německého výrobce a českého dodavatele celkem 15 lehkých obrněných vozidel Dingo 2. Podle mluvčího ministerstva obrany Andreje Čírtka za ně zaplatila 449 milionů Kč.

Expertům a novinářům se cena nezdá a považují ji za přemrštěnou téměř o sto procent. Nákup byl realizován bez výběrového řízení a smlouvy prý podléhají obchodnímu tajemství. VIDEO z tiskové knference zde:http://www.radiohalo.cz/download.php?id=216

Kromě ding vojáci za stejnou cenu, tedy za dalších 499 milionů, pořizují i 15 automobilů Iveco MLV. Proč? Vyvstala urgentní potřeba co nejdříve dostat do Afghánistánu co nejodolnější vozidla, řekl zástupce náčelníka generálního štábu AČR Mirolav Bálint s odkazem na letošní tragickou událost, kdy český voják zemřel v americkém voze Humvee, který najel na minu. Nákupčí totiž koupili vozidlo v základní z osmi verzí, která poskytuje minimální ochranu posádce. Chybu si uvědomili až po ztrátě lidského života. Sbíráme zkušenosti, uvedli zástupci naší armády.

Zvýší Dinga 2 schopnosti českých vojáků bránit naši zemi? Nikoliv. Ujišťuji vás, že tato auta nebudou jezdit po českých silnicích. Máme pro ně především využití v misích, vysvětlil Bálint.  Vojenské úkoly misí si jednotlivé koaliční státy rozebírají z nabídky velení dle svých schopností.  Co je politickým cílem celé mise v Afghánistánu však není jasné. Jasné ale je, že situace se zhoršuje a ani Rusové zde svého času svých politických cílů  nedosáhli. Podobně jako Američané ve Vietnamu.  

Podle posledních zpráv příslušníci afghánského odbojového hnutí Taliban zabili dva muže, které obvinili ze špionáže pro Spojené státy. Těla obětí našli pákistánští policisté na kmenovém území Severní Vazíristán při hranici s  Afghánistánem. Incident se odehrál jen den po americkém raketovém útoku na údajné skrýše radikálů v pákistánském pohraničí, uvedla agentura AP. U rozstřílených těl obětí zanechali talibanští povstalci výhrůžku dalším lidem, kteří by chtěli spolupracovat s americkými jednotkami. Podle britských vojenských a diplomatických činitelů, kteří také mají své historické zkušenosti z afghánského válčiště, se válka vyhrát nedá. Je čas jednat o míru. Druhá strana je připravena:

Jménem mých bratrů v Iráku, Afghánistánu, Somálsku a Čečensku vám navrhuji v zájmu vašeho i našeho dobra, abyste se vrátili k vaší někdejší neutrální politice, stáhli vaše jednotky, vrátili se domů a nevměšovali se přímo ani nepřímo do záležitostí našich zemí, vyzval abú Umar Bagdádí, který stojí v čele tzv.  Islámského státu v Iráku. Výměnou slíbil, že muslimové nebudou zakazovat obchod s USA a jejich spojenci, například u ropy. Pozitivní odezvy se zatím nedočkal.

Shrnuto a podtrženo: České politické loutky nás po boku Velkého Bratra zatáhly do vleklého krvavého konfliktu, na který nebyla Armáda ČR vůbec připravována a připravena, generálové a zbrojaři si na něm mastí kapsy, vojáci umírají a jejich zaměstnavatel - poplatník daní - platí a platí, přičemž se bezpečnostní rizika pro něj,  jeho ženu i děti zvyšují.  Vždyť svět je globální vesnice a z Kábulu do Prahy je to, co by kamenem (či granátem) dohodil.

Milan Rokytka

Milan Rokytka

Milan Rokytka

Svoboda slova je nedělitelná! Takové krédo prosazuji v Radiu Haló Futura (RHF), prvním politickém rádiu v České republice.

Psát a mluvit se může o všem, neexistuje nelegitimní otázka.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora