Slušní lidé z ODS odešli a odcházejí

středa 10. září 2008 14:42

Stovky členů ODS podle prvního místopředsedy Pavla Béma uvažují o odchodu a v podzimních volbách prý bude složité uspět.

První místopředseda ODS a pražský primátor Pavel Bém si nedokáže představit další setrvání Jana Moravy a Vlastimila Tlustého nejen ve sněmovně, ale ani v ODS! Stranu jejich kauza podle Béma vnitřně ničí, stovky členů prý uvažují o odchodu a v podzimních volbách bude složité uspět. Bém dnes zároveň úplně neodmítl možnost, že by se na listopadovém kongresu mohl přihlásit o funkci šéfa strany. Předseda ODS Mirek Topolánek v úterý svou opětovnou kandidaturu podmínil změnou vnitřních mechanismů a očistou strany. To zřejmě znamená posílit již tak značný  fuhrer princip a další Noce dlouhých nožů.

Ještě počátkem srpna Bém, který je mnohými vnímaný jako hlavní Topolánkův rival v boji o předsednické křeslo, odmítl na toto místo kandidovat. Dnes se odpovědi na tuto otázku v souvislosti s Topolánkovým výrokem vyhnul s tím, že nyní se může stát úplně všechno a není prostor na silná slova.
    

Své rozhodnutí neucházet se o vedení ODS zdůvodňoval Bém ohledy na křehkou stabilitu vlády, blížící se předsednictví EU i snahu vlády o reformy v klíčových oblastech veřejných financí, zdravotnictví a podobně. "To platí. Já mám svoji práci v Praze, kterou chci dokončit. Nicméně, jsme v situaci, kdy drama na politické scéně je tak velké, že nevíme, co se stane zítra nebo pozítří. Já poprvé z úst Mirka Topolánka slyšel větu, že nebude za určitých podmínek kandidovat na předsedu. Mne to hrozně překvapilo," uvedl Bém.
    

Kauza, v níž stranický rebel Tlustý na popud televize Nova spolupracoval na přípravě vlastních kompromitujících fotografií, o které později projevil zájem Morava, vrhá podle primátora špatné světlo dovnitř ODS i navenek. "Situace je vážná, ale nikoliv úplně zoufalá," řekl Bém, který se zúčastnil tiskové konference pražského senátorského kandidáta ODS Zdeňka Schwarze. Podle Béma byl ale amorální i postup médií v této kauze.
   

 Prohlášení Topolánka, který volal po očistě od podobných praktik, místopředseda ODS chápe, není mu ale příliš jasné, jak to udělat. "Každý politik musí začít sám u sebe, musí mít hranice svých vzorců chování," podotkl Bém.  Morava už prohlásil, že kvůli kauze s fotografiemi ze sněmovny odchází. Tlustý se naopak nechal slyšet, že k podobnému kroku nemá důvod. Jeho odchod ale žádá Topolánek, vedení strany i některé krajské organizace ODS. Bém dnes uvedl, že si jen těžko dokáže představit Tlustého spolupráci s libovolnou místní organizací strany. To je pozoruhodné, neboť Vlastimil Tlustý vymyslel a zpropagoval program, se kterým ODS vyhrála volby. Protože jej Topolánkova vláda neplní ani částečně (stačí se podívat na slavnou Smlouvu ODS s občany o níž i vedení pražské ODS konstatovalo, že je z ní pouhý tlející kus papíru), tak svou vládu kritizuje, k čemuž má mandát. Za kritiku se stal terčem odpudivých kampaní (kauza Nedbálková, Morava) a hysterického vyřvání Mirka T., který jej zcela nedemokraticky vyzývá k neplnění a zřeknutí se mandátu poslance Parlamentu České republiky. To je dokonce v rozporu s Ústavou ČR - premiér se zodpovídá poslancům, kteří mají mandát od zdroje veškeré moci ve státě - lidu, nikoliv naopak, aby se poslanec zodpovídal vládě a jejímu předsedovi.

Byl jsem na kongresu ODS, kde se Mirek T. chopil moci ve straně a začal se svou kamarilou důsledně a velmi bezohledně funkčně likvidovat zakládajíci členy a členky spojené s bývalým předsedou. Již tehdy neonacisticky blouznil o národu jako kvádru vydobytém navzdory vůli bohů z rudé skály, který ale opět zarůstá růžovým mechem. A my ho musíme očistit, hřímal. Noc dlouhých nožů trvá již poněkud déle. Myslíte, že je pouhá náhoda, že jeho oblíbenec Morava nosí neonacistická trička (podívejte se, co měl na sobě v tramvaji, když jej navštívil Janek Kroupa s TV štábem)? Myslíte, že je pouhá náhoda, že pro malého Nicolase si přijel v mikině s číslem 18 - což v neonacistické symbolice znamená AH - Adolf Hitler? Myslíte, že je pouhá náhoda, že se Dalík prohlašuje za Bormana? V takové straně nemá český, pravicově orientovaný vlastenec žádnou šanci. Proto z ní vlastenecky orientovaní pravičáci houfně vystupují. Na ty ostatní se sbírají materiály... Kdo ví, třeba i vy - vážené a milé čtenářky a čtenáři, pokud jste členem ODS  či jinak zajímavá (ý) máte svou složku. Můžete to vyloučit? ODS nyní znamená Obrovskou Devastaci Společnosti.
Milan Rokytka

Milan Rokytka

Milan Rokytka

Svoboda slova je nedělitelná! Takové krédo prosazuji v Radiu Haló Futura (RHF), prvním politickém rádiu v České republice.

Psát a mluvit se může o všem, neexistuje nelegitimní otázka.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora