Bilance transformace

neděle 31. srpen 2008 16:51

Do transformačního období jsme jako československá společnost vstupovali prakticky bez státního dluhu (pohledávky naopak mírně převyšovaly závazky) s majetkem přes 2 500 miliard Kčs, který měli naši demokratičtí političtí transformátoři spravovat s péčí řádných hospodářů. Jak to dopadlo? 

Závěrečný transformační účet nám politici bohužel stále dluží. Možná je to pouhá náhoda. Místo vlády jedné strany máme vládu tří stran. Československo bylo mezitím rozbito, společenské vlastnictví bylo z ideologických důvodů zavrženo a nastoupily různé metody privatizace - zejména kuponová, výprodejová a restituční.  

V té kuponové bylo několik stovek miliard předáno občanům, ale jejich majetek nebyl v různých fondech veřejnou mocí ochráněn, a tak stále sledujeme kauzy jako Harvardi, atd. v nichž jde o desítky zašantročených miliard.  Zbytek menšinových akcionářů byl podle nového zákona z firem vytěsněn za oktrojovanou cenu.

V té výprodejové byly hluboce pod cenou politiky vyprodány hodnoty v řádu stovek milirad korun  a výnos utracen zejména za předražené, mnohdy zbytečné a špatně trasované dálnice a zbraně - letadla, transportéry, zahraniční mise. Podle šéfa burzy má např. za cca 100 miliard Kč Zemanovou vládou prodaný plynárenský státní podnik Transgas  nyní hodnotu pětinásobnou. O bankách a televizi raději nehovořit.

V té restituční byly lidem tzv. vráceny majetky, které byly často státem již jednou zaplaceny, případně na ně ony osoby neměly nárok, viz Karel Schwarzenberg. Příslušní privatizační ministři nyní pracují jako poradci a lobisté tu pro EU, tu pro finanční instituce s pohádkovým příjmem.   

Ceny většiny produktů jsou na evropské úrovni, mnohdy patříme ke špičce, dohnali a předehnali jsme i takovou Spolkovou republiku Německo. Mzdy jsou však bohužel na 25 procentech průměru EU a penze klesly z 50 procent průměrné mzdy na 40 procent. Ačkoli kromě ČEZ a ČD mnoho státního majetku ke správě nemáme, počty různých správních úředníků se přesně dle zákonů prof. Parkinsona zečtyřnásobily, navíc si tito úředníci na složitější práce (výběrová řízení, atd.) najímají za další desítky miliard Kč odborníky... V prohraných arbitrážích platíme potom další desítky miliard Kč. Není divu, že veřejný dluh dosahuje přibližně bilionu Kč.

No ale nejen chlebem živ je člověk, potřebuje také pocit bezpečí. Vnitřní bezpečnostní situace v metropoli ČR je taková, že se vyšetří pouhých 20 procent nahlášených trestných činů.  Kolik si za to policejní bosové účtují nevíme, nechtějí to nikomu sdělit, viz http://www.halonoviny.cz/index.php?kat=news

Vnější bezpečnost je taková, že jsme poprvé v historii součástí zahraničních agresí, vyvážíme a darujeme zbraně např. autoritativnímu gruzínskému režimu, který s nimi vyhlazuje civilní obyvatelstvo a v noci přepadl i legitimní mezinárodní mírotvorné síly.  Topolánkova vláda nás chce k dovršení všeho v zájmu USA vystavit jadernému úderu viz http://rokytka.bigbloger.lidovky.cz/c/47257/Vystavi-nas-Mirek-Topolanek-a-Karel-Schwarzenberg-prvnimu-uderu.html  

Tak taková je bilance transformace. Děkujeme, odejděte! 

Milan Rokytka

Milan Rokytka

Milan Rokytka

Svoboda slova je nedělitelná! Takové krédo prosazuji v Radiu Haló Futura (RHF), prvním politickém rádiu v České republice.

Psát a mluvit se může o všem, neexistuje nelegitimní otázka.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora