Vystaví nás Mirek Topolánek a Karel Schwarzenberg prvnímu úderu?

neděle 24. srpen 2008 19:17

Zpráva z tisku: Smlouva SOFA, která má kvůli radaru upravit pobyt amerických vojsk v ČR, by mohla být hotova už příští týden. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to naznačil ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (za SZ).

Návrat z dovolené tedy nijak příjemný. K osobě Karla S. a jeho politice viz   http://rokytka.bigbloger.lidovky.cz/c/38643/Zrazuje-pseudoknize-cesky-narod.html Prezident, premiér a ministr zahraničí by se prý mohli brzy sejít a diskutovat o české zahraniční politice. Podle momentálního šéfa diplomacie  předseda vlády Mirek Topolánek (ODS) chystá iniciativu, aby se schůzka v nejbližší době uskutečnila. 

Pro nás občany je zřejmě žádoucí, aby tomu tak bylo skutečně co nejdříve, neboť francouzský prezident Nicolas Sarkozy, jehož země v současnosti předsedá Evropské unii, svolal na 1. září do Bruselu unijní summit k rusko-gruzínskému konfliktu. S odvoláním na francouzské předsednictví nás o tom informovala agentura AFP. Pozice vlády ČR nejen k tomuto konfliktu by měla být vyváženější, než jak ji dnes prezentuje Karel S. Snad neuškodí, když zde ocituji stanovisko třetí nejoblíbenější parlamentní strany v plném znění, vždyť jinde se s ním těžko seznámíme:

Stanovisko 3. schůze VV ÚV KSČM ze dne 22. srpna 2008

Stanovisko ke konfliktu na Kavkaze

 

Až dvanáct dní poté, kdy gruzínský prezident Michail Saakašvili přikázal armádě brutálně zaútočit na Jižní Osetii, zformulovala vláda České republiky své stanovisko k této kavkazské tragédii. Toto stanovisko opět potvrdilo, že koaliční vláda pravicových stran – obdobně jako v případě podpisu smlouvy o umístění vojenské základny USA či uznání kosovských separatistů – jedná v rozporu se zájmy našeho státu.

 

Postoj vlády ČR je nepřijatelně jednostranný. Fakt, že humanitární pomoc směřuje pouze do Gruzie a nikoliv do Jižní Osetie, kde byly největší lidské a materiální ztráty, svědčí o předsudcích a o politice dvojího metru. Obdobný pohled ve většině medií potvrzuje, že sdělovací prostředky se v době krizí až příliš často mění na nástroj politické manipulace. Zároveň útoky na vyvážený a v dané situaci i odvážný postoj prezidenta republiky Václava Klause ukazují, že vládě i některým sdělovacím prostředkům jsou cizí osudy národů Kavkazu a kdykoliv se ochotně připojují k cynickým geopolitickým hrám.

 

Připomínáme, že poslanci KSČM již v roce 2005 a opakovaně pak v roce 2006 v interpelacích směřovaných na premiéra varovali před tím, že vláda ČR svými dodávkami zbraní a munice do Gruzie ohrožuje křehký mír v dané oblasti. Naše stanovisko bylo v obou případech odmítnuto.

 

Vyzýváme proto dnes vládu České republiky, aby přehodnotila svůj postoj k válce na Kavkaze.

Jako budoucí předsednický stát Evropské unie musí naše země dát jasně najevo, že nepodpoří vstup Gruzie do žádného integračního uskupení, dokud její vláda bude provádět dobrodružnou politiku opírající se o primitivní nacionalismus. Nikoli slovy, ale činy musí političtí představitelé Gruzie prokázat oddanost evropským hodnotám míru a sociální spravedlnosti.

Vláda ČR by měla podpořit myšlenku vytvoření mezinárodního soudního tribunálu, který by vyšetřil zločiny spáchané v Jižní Osetii při útoku gruzínské armády v den zahájení olympijských her.

Vláda ČR musí dát jasně najevo podporu šestibodovému plánu francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho. Tento plán představuje nejen cestu z aktuálního vojenského konfliktu, ale i možnost založit vztahy kavkazských národů na zásadách míru a spolupráce.

 

KSČM zároveň vyzývá všechny občany, aby v podzimních volbách dali jasně najevo svůj nesouhlas s nezodpovědnou politikou vládních pravicových stran.

Konec citátu.

K čemu může nezodpovědná politika vládních pravicových stran vést naznačuje studie Vliv radaru na bezpečnost České republiky  http://www.nenasili.cz/files/Vliv_radaru_na_bezpecnost_Ceske_republiky.pdf

Z posudku na studii, kterou doporučuji čtenářům blogu:  Výše uvedená studie řeší problematiku možné radarové základny USA na území České republiky a její následky komplexně. Autor se mimo jiné zabývá také reálnou možností použití jaderných zbraní k likvidaci této základny.

Tento posudek se zabývá pouze dílčí části uvedené studie, a to možným jaderným útokem na radarovou základnu USA na území České republiky.

Jaderné zbraně jsou nejničivější druh zbraní ze skupiny zbraní hromadného ničení s vysokým ničivým potenciálem. V současné době existuje značně rozsáhlý jaderný arzenál, který je soustředěn do vlastnictví několika států. Stále více však narůstá možnost také teroristického použití jaderných zbraní, případně jaderných výbušných zařízení .

Autor uvedené studie velmi správně předpokládá, že radarová základna USA na území České republiky se stane (bude-li vybudována a zprovozněna) významným strategickým cílem. Proti tomuto odolnému cíli k jeho spolehlivé likvidaci je nejvýhodnější použití pozemního jaderného úderu střední mohutnosti. Autorův odhad pravděpodobné mohutnosti v hodnotě 100 kt je v podstatě správný.

K vyhodnocení jednotlivých ničivých faktorů takového jaderného úderu je možno použít různé metodiky, které se však značně liší jak vstupními údaji, tak především výstupním hodnocením, případně modelováním jednotlivých ničivých faktorů jaderného výbuchu. Za nejpřesnější metodiku pak lze bezesporu považovat českou armádní pomůcku Oper-51-4, která vycházela z provedených jaderných testů v bývalém Sovětském svazu. Uvedená pomůcka však byla zrušena a již se nepoužívá.

Nutno však podtrhnout, že současné normy NATO používané i v České republice, jako např. ATP-45 C dávají jen rámcové výsledky. Informace, které předpis ATP-45 C poskytuje, jsou určeny pro co nejrychlejší varování vojsk v napadené oblasti, a proto jsou zároveň i nepřesné.

Milan Rokytka

Milan Rokytka

Milan Rokytka

Svoboda slova je nedělitelná! Takové krédo prosazuji v Radiu Haló Futura (RHF), prvním politickém rádiu v České republice.

Psát a mluvit se může o všem, neexistuje nelegitimní otázka.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora