Co v ČT asi neuvidíme

neděle 27. červenec 2008 13:45

Gabriela Medinová Herrerová je mladá filmová producentka, která jednoduše miluje svou práci. "Je úžasné, že se tady odehrává něco tak krásného," řekla. "Tady" znamená Villa del Cine neboli filmové město, sídlo moderní produkce, která mění venezuelský film a kde je zaměstnaná Gabriela i stovky dalších.

Prezident Hugo Chávez chce prolomit to, co nazývá "diktaturou Hollywoodu", a využívá k tomu tuto novou továrnu na filmy. Ta má vyrábět snímky, které budou lépe odrážet hodnoty a názory, jež Chávez prosazuje při své demokratické revoluci.

Není překvapivé, že první film, který míří do kin, se zaměřuje na Chávezova oblíbeného revolucionáře. Mirandův návrat, který měl venezuelskou premiéru 11. října 2007, vypráví příběh Franciska de Miranda, vojáka, který vedl tři revoluce a hrál klíčovou roli v událostech, jež vedly k vyhlášení nezávislosti Venezuely na Španělsku v roce 1811. Příběh, který oslavuje Mirandův boj a zaměřuje se na jeho sen o sjednocené Jižní Americe, je ideálním materiálem pro debut filmového města.

"Příběh tohoto muže není tak známý, jak by měl být," říká k filmu jeho výkonná producentka Thamara Bozoová. "Byl to předchůdce naší nezávislosti. Ve filmu se snažíme ukázat, jakým bojovníkem byl."

Hlavní aktéři venezuelské politické revoluce se snaží vytvořit větší povědomí o historii a kultuře země. Domnívají se, že kvůli dominanci Spojených států se o tyto oblasti nikdo nezajímal. Produkce filmového města má odrážet hodnoty změny, jež se odehrála za Chávezova prezidentství.

Jednou z hlavních deviz budoucích filmů mají být zvučná hollywoodská jména. Danny Glover, jehož proslavila role policisty v sérii Smrtonosná zbraň a kterého jsme měli možnost uvítat v Karlových Varech, už jasně vyjádřil svou podporu Chávezovi. Prezident na oplátku slíbil Gloverovi 18 milionů dolarů  na jeho plánovaný film o haitském revolučním vůdci Toussaintu Louverturovi. Jednání o snímku zatím neskončila, ale finanční podpora garantuje, že se bude natáčet ve Venezuele.

"Vyprávění tohoto inspirativního příběhu zaplňuje mezeru v naší kolektivní historii a samotné natáčení dělá totéž," prohlásil o plánovaném snímku Glover. "Bude to mít pozitivní dopad na různé komunity, z nichž bude pocházet většina herců," doplnil.

 "Filmový průmysl tu nabízí příležitost pro tolik lidí jako nikdy dřív," říká Medinová Herrerová. "Opustila jsem Venezuelu, protože jsem měla pocit, že se v kultuře a v umění nemohu prosadit. Teď jsem ale jejich důležitou součástí. Stejně jako každý tady."

Nadřízení Medinové Herrerové odmítají, že by je nějaký politický tlak nutil točit určitý druh filmů. "Chceme dělat dobré filmy bez ohledu na scénář. Skutečně chceme, aby za námi přicházeli scenáristé a režiséři se svými nápady. Pokud budou dobré, podpoříme je," říká ředitel filmového města Marco Mondarain.

Ve filmovém městě se v současnosti natáčí několik snímků. Jedním je příběh mladé houslistky zmítané mezi rozvíjením vlastního talentu a opuštěním své chudé, avšak milující rodiny, dalším komedie o skupině lidí, kteří se snaží svrhnout vládu. Natáčí se zde i politický thriller založený na životním příběhu bojovníka proti Castrovi Luise Possady Carrilese, který je obviňován ze zinscenování pumového útoku na kubánské letadlo v roce 1976, při němž zahynulo 73 lidí. Snímek zřejmě v České televizi nezhlédneme. Naštěstí se rodí i jiné stanice.

 

Milan Rokytka

Milan Rokytka

Milan Rokytka

Svoboda slova je nedělitelná! Takové krédo prosazuji v Radiu Haló Futura (RHF), prvním politickém rádiu v České republice.

Psát a mluvit se může o všem, neexistuje nelegitimní otázka.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora