Stávka? Ano stávka!

neděle 8. červen 2008 22:07

Část mateřských, základních a středních škol vstoupí v pondělí do stávky, kterou chtějí vyjádřit svoji nespokojenost s platovou situací v regionálním školství.

Podle školských odborů, které jednodenní protest vyhlásily, klesly letos kvůli vysoké inflaci pracovníkům škol reálné mzdy. Odbory podle mých informací nejsou spokojeny ani s půlmiliardovým navýšením letošního rozpočtu regionálního školství, chtěly tři miliardy. Vadí jim také, že se týká pouze učitelů, a ne dalších zaměstnanců škol. Další čtyři miliardy korun má školství přislíbeno na příští rok. Účast ve stávce se bude zřejmě v jednotlivých krajích lišit, přesnější údaje o počtu zúčastněných škol by měly být známy v pondělí. Protestující se z různých krajů sjedou do Prahy, v 15:00 se shromáždí před úřadem vlády. Přijďte také. Proč?

Jde o budoucnost našich dětí. Ministerstvo školství při rozpisu letošního rozpočtu regionálního školství počítalo s tím, že mzdy nominálně stoupnou alespoň o 2,8 procenta. Inflace se však pohybovala v prvních měsících kolem sedmi procent. Podle odborů je navíc v některých regionech konečný rozpis prostředků na jednotlivé školy nižší.  Nízký relativní růst nominálních mezd ve vzdělávací sféře potvrdily statistiky Českého statistického úřadu (ČSÚ) za první čtvrtletí letošního roku. Podle nich byl společně s veřejnou správou, obranou a povinným sociálním zabezpečením relativní růst meziročně nejnižší a činil tři procenta. Reálné platy však ve vzdělávání meziročně poklesly o 4,1 procenta.  Podle ČSÚ tak činil průměrný plat ve vzdělávání v prvním čtvrtletí 18.131 korun, celorepublikový průměr byl 22.531 korun. V podnikatelské sféře si lidé vydělali v průměru 23.174 korun, v nepodnikatelské pak 20.204.  Podle odborů je situace v regionálním školství ještě horší, nárůst v něm prý není tříprocentní, ale činí pouze 1,8 procenta. Podle nich tak platy reálně poklesly o 5,2 procenta.  Tak takové jsou výsledky Topolánkova kabinetu v této pro budoucnost národa tak důležité oblasti. Chce to asi změnu. Sejdeme se u Strakovky.
        

Milan Rokytka

Milan Rokytka

Milan Rokytka

Svoboda slova je nedělitelná! Takové krédo prosazuji v Radiu Haló Futura (RHF), prvním politickém rádiu v České republice.

Psát a mluvit se může o všem, neexistuje nelegitimní otázka.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora